Silah Bakımı

U Y A R I !

1. Silah temizlik ve bakımdan önce mutlaka silahın emniyeti alınmalıdır.
2. Silah temizliğinde kullanılacak yağ; silah için üretilmiş özel silah yağı olmalıdır. Bu yağ silahın yağlama, korunması ve temizliği için olup NATO kodu S-758 ve MIL-L-63460 esaslarına uygun olmalıdır.
3. Namlu temizliğinde; harbi ve temizleme fırçası namluya, mutlaka hazne tarafından sokulmalıdır. Aksi takdirde namlu ve içindeki yiv ve setlere zarar verebilir.
4. Namlu içi temizliğinde kullandığınız sıvıları kesinlikle diğer parçalarda kullanmayınız. Bu tip sıvılar birleşme yerlerinde kalarak daha sonra korozyona sebep olabilir.
5. Temizlik ve bakım setti muhteviyatında bulunan veya silah üreticileri tarafından tavsiye edilenin haricinde hiçbir malzeme veya yağ kullanmayınız.
6. Temizlik ne kadar sık ve özenle yapılırsa oksitlenme o kadar az olur. Yeteri miktar uygun yağ ile doğru temizlik yaptıktan sonra koruyucu yağ ile yağlamak gerekmektedir.

Not: Silahlardan istenildiği gibi verimi elde etmek için isteyen her silah kullanıcısının kendisine ait bir silah temizlik ve bakım seti bulundurması gerekiyor.

SİLAHIN BAKIMI VE TEMİZLİĞİ NEDEN ÖNEMLİ
Uzmanlar genelde atış yaptıktan sonra 24 saat içinde silahınızı temizlemeniz gerektiğini savunurlar. Bunun nedeni, her ateş sonrası oluşan barut ve metal veya plastik artık parçacıklar namlu ve hazne (fişek) yatağında kalmaktadır. Bu parçacıkların temizlenmesi için silahın temizlik ve bakımı yapılması gerekmektedir.

En gerekli olan durumlarda ve bakımsızlıktan ötürü silahın tutukluk yapması, silah üzerine olan hakimiyet kaybıdır.
Silahın temizlik ve bakımını yaparak silahın güvenli çalışması, hassasiyetinin ve dayanıklılığının korunması, tutukluk yapmaması, ilk hızının artması, uzun ömürlü olması, korozyondan korunması, metal yorgunluğunun azaltılması sağlanmaktadır.
Silahın bakım ve temizliği demek silahın tozunun alınması, birkaç yerine yağ sürülmesi değildir.

Silahın temizlik ve bakımını belirlenen esaslara uygun zamanında yapılmalıdır. Silahınızın emniyet kuralları çerçevesinde, her zaman göreve hazır olacağı şekilde temizlik ve bakımını yapılarak silahın gerçek performansını yakalayabilir ve beklentinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Bilindiği gibi, her atıştan önce ve sonra silahın temizlenmesi gerekir. Ateşli silah temizliği yaparken, buna özel şekilde üretilmiş temizleme setti olması gerekmektedir. Her silahın çapına göre temizleme seti vardır. Bir çapa göre olan temizleme seti, diğer bir çaptaki silahı temizlemede kullanılamaz. Her çap için ayrı bir temizleme seti gerekir.

Silahların ömrünü uzatan temizlik ve periyodik bakım aşamalarında kullanılan setler içerisinde genelde aşağıda sunulan parçalar bulundurmaktadır.
1. Silah temizlik ve koruyucu yağı
2. Silah Temizlik Bezi
3. Harbi
4. Naylon fırça
5. Bronz temizlik fırçası
6. Pamuklu fırça
7. Hazne (fişek yatağı) fırçası
8. Harbi teli
9. Harbi başı
10. Temizlik fırçaları (Çelik telli ve plastik telli)